Sorularınız için : tretwinning@gmail.com
turkiye-azerbaycan-is-basi-egitim-etkinlikleri-ve-etwinning-il-koordinatorleri-calistayi-gerceklestirildi

eTwinning 2023 yılı çalışma planı kapsamında 23-27 Ekim 2023 tarihleri arasında Türkiye eTwinning Ulusal Destek Servisi ile Azerbaycan eTwinning Ulusal Destek Servisi arasında eTwinning İş Başı Eğitim Etkinliği, ayrıca 25-27 Ekim 2023 tarihlerinde Antalya’da bir kamu kurumunda eTwinning İl Koordinatörleri Çalıştayı gerçekleştirildi.

İş başı eğitimine Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Daire Başkanı Fidan Najafova ve eTwinning Ulusal Destek Servisi Koordinatörü Natavan Badalova ile Bütçe ve Yatırım sorumluları Fidan Mammadli, İdris Mayılov katılım sağladı. Söz konusu eğitim kapsamında eTwinning genel çalışma prensibi, Kalite Etiketi değerlendirme süreç ve sonuçları, istatistiksel verilerle eTwinning, yardım masası ve destek birimleri, eTwinning elçileri ve diğer destek ekiplerin çalışma süreçleri, eTwinning faaliyetinin etkisi ve yapılan çalışmalar, motivasyon ve ekip çalışması, sosyal medya, eTwinning Okulu, ESEP Platformu ve yenilikler, mesleki gelişim süreçleri, üniversiteler arası iş birlikleri, raporlama ve bütçe yönetimi gibi konular karşılıklı ele alınarak ülkeler arası iş birliklerinin artırılmasına yönelik çalışmalar üzerinde paylaşım ve istişarelerde bulunuldu. Bununla birlikte okul ziyaretleri de yapılarak eTwinning okul faaliyetleri incelendi ve Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinliklerine katılım sağlandı.
Tüm bu konular dışında Dijital Öğretmen Ağı çalışmalarına yönelik karşılıklı istişareler yapıldı. Ayrıca 25-27 Ekim tarihlerinde İl Koordinatörleri Çalıştayı’na Azerbaycan heyeti de katılım sağlayarak mesleki gelişim etkinliklerini yerinde inceleme fırsatı sağlandı.

25-27 Ekim 2023 tarihlerinde ise eTwinning İl Koordinatörleri Çalıştayı, il koordinatörleri, akademisyenler, eTwinning içerik geliştirme eğitmenleri, Kalite Etiketi değerlendirme üyeleri, eTwinning Sosyal Medya ekipleri ve diğer eğitmenlerin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Mehmet Baki Öztürk ve Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Çelebi’nin çağrılı konuşmacı olarak yer aldığı çalıştayda eTwinning 2023 yıllık teması, yapay zeka, yaratıcı drama, astronomi ve STEM, projeden bilime gibi atölyeler yapıldı. Çalıştay kapsamında Dijital Beceriler Daire Başkanı Sümeyye Hatice Eral ve FCL Koordinatörü Büşra Söylemez tarafından ilgili başkanlığın vizyonu ve misyonu, geleceğin sınıfı laboratuarında sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca Erasmus+ proje hazırlama süreci, etkili sunum teknikleri ve fotoğraf ile eğitim başlıklarında paylaşımlar yapıldı. Çalıştayda eTwinning il koordinatörlerinin mevcut görev sorumluluklarına göre yeni yaygınlaştırma ve çalışma faaliyetleri, içerik geliştirme ekibi tarafından yeni çevrim içi eğitim planları ile MOOC tabanlı eğitimlerin konuşmacı ve konu dağılımları üzerinde duruldu. Kalite Etiketi değerlendirme üyeleri tarafından eTwinning projelerinin değerlendirilmesinde Turna Sistemi işlevselliği ve yeni yapılabilecek geliştirmeler anlatıldı. Sosyal Medya ekibi tarafından da bakanlığımızın sosyal medya kılavuzu kapsamında eTwinning faaliyetinin yaygınlaştırmasına yönelik yeni çalışmaların üzerinde duruldu.