Proje Nasıl Yürütülür

eTwinning projelerini yürütme sürecinde ortaklar arası iletişimin ve işbirliğinin güçlü olması son derece önemlidir. Yapılacak etkinliklerin, birlikte planlanması ve birlikte uygulanılması gerekir.  Bazı durumlarda projenin planlanan etkinliklerinin tümünü bir okulun yaptığını, diğer okullarınsa neredeyse hiç katkı sağlamadığını görmekteyiz. Bu eTwinning projelerinde istenen bir durum değildir.

Her projenin bir twinspace’i vardır. eTwinning projesi başladığı an, sistem proje etkinliklerinin yürütüleceği, projeye has bir Twinspace alanı oluşturur. Bu alan proje faaliyetlerinin yürüyeceği alandır. Twinspace , 7 gün 24 saat açık bir özel sohbet odası (örn. öğrencileriniz, güvenli bir çevrimiçi ortamda okuldan sonra bile ortaklarıyla sohbet edebilir), bir posta kutusu, forumlar ve bir takvim dahil olmak üzere işbirliği ve iletişim için bir dizi araçlar sunar. Proje ayrıca materyalleri klasörlerde ve dosya arşivlerinde saklayabilir ve öğrenciler ile öğretmenler arasında bilgi alışverişi yapmak için TwinSpace'i kullanabilir.

Projenin kurucu ortakları, otomatik olarak TwinSpace'in yöneticileridir. Öğrenciler – ve hatta diğer öğretmenler ve meslektaşlar– daha sonra TwinSpace'in üyeleri olmak için davet edilebilir. Kurucu öğretmenler isterlerse üye öğretmenlere de yönetici (administrator) yetkisi tanımlayabilir. Hatta bazı öğrencilerine yönetici öğrenci rolü vererek, öğrencilerinizin yapıdan ve öğelerin yüklenmesinden sorumlu olmasını isteyebilirsiniz.

Proje ile ilgili faaliyetleri, görsel yada yazılı materyalleri twinpacede ortaklarınız ile paylaşabilirsiniz. Hem öğretmenler hem de öğrenciler twinspace üzerinden e-posta ya da chat yoluyla iletişim kurabilir. İletişimde twinspace’i kullanmak son derece güvenlidir. Ödüllendirme sürecinde Ulusal Destek Servisleri veya Merkezi Destek Servisi, projenizi Twinspace üzerinden inceleyeceğinden, proje faaliyetlerini twinspace üzerinden yürütmeniz çok önemlidir.

Aşağıdaki sunuda Twinspace özellikleri ve bu özelliklerin nasıl kullanılabileceği ayrıntılı biçimde anlatılmaktadır. İncelemenizi öneririz.

 

E twinning Twinspace 

 

 

           

© 2013-2017 Tüm Hakları saklıdır