Avrupa eTwinning Ödülleri

2015 Avrupa eTwinning Ödülü Yarışması

Ana kategori, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir ve aşağıda belirtildiği gibi üç ayrı seviyesi vardır.  

Projeler için seviyelere göre verilen üç ödül:

1. 4-11 yaş grubundaki öğrenciler

2. 12-15 yaş grubundaki öğrenciler

3. 16-19 yaş grubundaki öğrenciler 

 

eTwinning Ödülü ana kategorisine ek olarak, diğer kuruluşlar tarafından desteklenen bir dizi özel kategori bulunmaktadır. 2015 yılında verilecek olan özel kategori ödülleri:

 İspanyol Dili Ödülü

Alt Image
İspanya Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ödül
Bu özel kategoride, İspanyolcanın ana iletişim dili olarak kullanıldığı ve yenilikçi bir yöntem ile İspanyolca öğrenimine odaklanan bir projeye ödül verilecektir.
 
 
Fransız Dili Ödülü
Alt Image
Uluslararası Fransızca Öğretmenler Federasyonu ve Fransa’daki eTwinning Ulusal Destek Servisi tarafından ortaklaşa olarak desteklenen ödül
Bu özel kategoride, ana iletişim dili Fransızca olan ve yenilikçi bir yöntem ile Fransızca öğrenimine odaklanan bir projeye ödül verilecektir.
 
  
Marie Skłodowska Curie Ödülü

Alt Image
Polonya’daki eTwinning Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenen ödül
Bu özel kategori ödülü, öncü bir kadın bilim insanı ve Fizik ve Kimya alanlarında iki Nobel Ödülü sahibi olan Marie Skłodowska Curie’nin hayatını ve çalışmalarını onurlandırmak amacıyla oluşturulmuştur. 
 
Bu ödül, çalışmalarının temeli olarak herhangi bir bilim veya matematik konusunun kullanıldığı en iyi projeye verilecektir. Projelerinin ana konusu olarak Marie Skłodowska Curie’nin hayatının ve çalışmalarının herhangi bir yönünü içinde barındıran diğer disiplinlerdeki projelere de açıktır.
 
 Mevlana Kültürlerarası Anlayış Ödülü 
Alt Image
 
Türkiye Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenen ödül
Mevlana, 13. yüzyılda yaşamış olan ve hayatı boyunca daha iyi bir dünya yaratmak için insanları etnik ve kültürel sınırları anlamaya ve bu sınırları aşmaya teşvik etmek için çalışan bir şair, mutasavvıf, hukukçu ve ilahiyatçıdır.
Bu ödül;
Farklı kültürler arasındaki ilişkileri
Kültür, etnik ve din açısından farklı insanlar arasında kültürel farkındalığı ve anlayışı
geliştiren projeye verilecektir.
 
 
İkinci Dil olarak İngilizce Ödülü
Alt Image
İngiliz Kültür Derneği tarafından desteklenmektedir.
İçerik ve Dil Entegreli Öğrenme (CLIL) olarak da adlandırılan ve müfredatta yer alan bir konunun İngilizce ortamında öğretilmesi konusunda en iyi projeye verilecek olan İngiliz Kültür Derneği ödülüdür. Projelerde 10 – 15 yaş grubundaki öğrenciler yer almalıdır
 

 Tarih ve Anma Ödülü 

Alt Image
Fransa ve Almanya’daki Ulusal Destek Servislerinin ortaklaşa olarak desteklediği Ödül
2014; sadece Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcını andığımız yıl değil, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının da 75. yıldönümüdür. Ayrıca, 2014 yılı Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonraki çeyrek yüzyılı işaret eder. “Tarih ve Anma” adlı özel kategoride, geçmişle bugün ve hatta gelecek arasında başarılı bir şekilde köprü kuran projeler ödüllendirilecektir.
Başvurular; Fransızca, Almanca veya İngilizce olarak yapılmalıdır; projenin kendisi ise iki dilli (örneğin Fransızca - İtalyanca) olabilir.
 
 
eTwinning Plus Ödülü
 
Doğu Ortaklığı’nda yer alan ülkelerden bir okulun dahil olduğu projelere verilen Ödül 

Alt Image
Bu ödül, Doğu Ortaklığı’nda (Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna) yer alan bir veya daha fazla ülkeden okulların dahil olduğu projelere verilmektedir. Söz konusu ödül; 4-11 yaş grubundaki öğrencileri içeren projeler ve 12-19 yaş grubundaki öğrencileri içeren projeler için olmak üzere iki ayrı yaş grubunda verilecektir.

 

Aranan Nitelikler

 Yarışmaya katılmak için; projelerin, süreleri içindeki herhangi bir yılda Avrupa Kalite Etiketi ile ödüllendirilmiş olmaları gerekmektedir. Sadece Avrupa Kalite etiketi almış olan bir projenin ortakları Avrupa Ödülü için başvurabilir ve bu ödüle sahip olabilirler. Tüm projelerin, 2013 – 2014 okul yılı içinde aktif olduklarını göstermeleri zorunludur. 

Projeler, eTwinning Ödülleri için sadece bir defa başvurabilirler. Ancak, zaman içinde önemli bir gelişim göstermiş olan projeler, ilgili Ulusal Destek Servislerinin takdirine bağlı olarak ikinci kez başvurabilirler.

           

© 2013-2017 Tüm Hakları saklıdır