Sorularınız için : tretwinning@gmail.com

Proje Nasıl Yürütülür?

eTwinning projelerini yürütme sürecinde ortaklar arası iletişimin ve işbirliğinin güçlü olması son derece önemlidir. Yapılacak etkinliklerin, birlikte planlanması ve birlikte uygulanılması gerekir.  Bazı durumlarda projenin planlanan etkinliklerinin tümünü bir okulun yaptığını, diğer okullarınsa neredeyse hiç katkı sağlamadığını görmekteyiz. Bu eTwinning projelerinde istenen bir durum değildir.

Her projenin bir TwinSpace’i vardır. eTwinning projesi başladığı an, sistem proje etkinliklerinin yürütüleceği, projeye has bir TwinSpace alanı oluşturur. Bu alan proje faaliyetlerinin yürüyeceği alandır. Twinspace , 7 gün 24 saat açık bir özel sohbet odası (örn. öğrencileriniz, güvenli bir çevrimiçi ortamda okuldan sonra bile ortaklarıyla sohbet edebilir), bir posta kutusu, forumlar dahil olmak üzere işbirliği ve iletişim için bir dizi araçlar sunar.

Projenin kurucu ortakları, otomatik olarak TwinSpace’in yöneticileridir. Projenize üye olarak katılan her öğretmen aynı zamanda TwinSpace’e de erişim hakkı elde ederler. Öğrenciler – ve hatta diğer öğretmenler ve ziyaretçiler– daha sonra TwinSpace’in üyeleri olmak için davet edilebilir. Kurucu öğretmenler isterlerse üye öğretmenlere de yönetici (administrator) yetkisi tanımlayabilir. Hatta bazı öğrencilerine yönetici öğrenci rolü vererek, öğrencilerinizin yapıdan ve ögelerin yüklenmesinden sorumlu olmasını isteyebilirsiniz.

Proje ile ilgili faaliyetleri, görsel ya da yazılı materyalleri TwinSpace’de ortaklarınız ile paylaşabilirsiniz. Hem öğretmenler hem de öğrenciler TwinSpace üzerinden e-posta ya da chat yoluyla iletişim kurabilir. İletişimde TwinSpace’i kullanmak son derece güvenlidir. Ödüllendirme sürecinde Ulusal Destek Servisleri veya Merkezi Destek Servisi, projenizi TwinSpace üzerinden inceleyeceğinden, proje faaliyetlerini TwinSpace üzerinden yürütmeniz çok önemlidir.

Aşağıdaki sunuda TwinSpace özellikleri ve bu özelliklerin nasıl kullanılabileceği ayrıntılı biçimde anlatılmaktadır. İncelemenizi öneririz.