Sorularınız için : tretwinning@gmail.com

eTwinning Mesleki Gelişiminize Nasıl Katkı Sağlar?

Ulusal Eğitim Faaliyetleri

eTwinning faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen ulusal eğitimler Türkiye Ulusal Destek Servisi veya eTwinning İl Koordinatörleri tarafından organize edilmektedir. Bu kapsamda, yıl boyu çevrim içi eğitimler, il bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Ayrıca zaman zaman Ulusal Destek Servisi başka ülkelerden öğretmenlerin katılımı ile Çift taraflı yâda Çok taraflı irtibat seminerleri düzenlemektedir. Her yıl Aralık ayında Antalya’da yıllık konferans düzenlenmektedir. Bu konferansa ülkemizin tüm illerinden eTwinning’e yeni başlayan öğretmenler, projeleri ile Avrupa Kalite etiketi almış öğretmenler, İl Koordinatörleri, Ulusal Destek servisi ve bakanlıktan ilgili birimler katılmaktadır. Konferansta Avrupa Kalite Etiketi almış öğretmenler, hazırladıkları stantlarla projelerini sunarken, eTwinning Portal, Masaüstü, Twinspace eğitimlerinin yanı sıra öğretmenlerin kişisel gelişimini destekleyen diğer eğitimler verilir.  Ulusal faaliyetlerin tümünü ana sayfada bulunan etkinlikler kısmından izleyebilirsiniz. Ayrıca faaliyetler eTwinning Öğretmen Masaüstü’nde bulunan “Türkiye’den Haberler”  (News from Turkey) kısmında da yayınlanmaktadır. Uzaktan Eğitim kapsamında gerçekleştirilecek çevrim içi eğitimler de aynı kanallarla duyurulacaktır.  

Uluslararası Eğitim Faaliyetleri

eTwinning kapsamında hem Merkezi Destek Servisi hem de ülkelerin Ulusal Destek Servisleri Mesleki Gelişim Çalıştayları (Professional Development Workshop (PDW)) hem de irtibat seminerleri düzenlemektedir. Ayrıca sene de bir kez genellikle Mart ayında eTwinning Yıllık Konferansı düzenlenmektedir.

Mesleki Gelişim Çalıştayları: Bu çalıştaylarda amaç belli bir öğretmen grubunun (belli bir branş yada okul seviyesi), belli bir konudaki bilgi, birikim ve becerilerini geliştirmektir. Bu amaçla eğitimler verilir, iyi uygulamalar sergilenir. Ülkemizden belli sayıda öğretmenin bu tür çalıştaylara katılması Türkiye Ulusal Destek Servisi tarafından finanse edilmektedir. Ulusal Destek Servisi çalıştaylara bütçesinin el verdiği ölçüde ülkemizden öğretmenlerin katılımını sağlamaktadır ve katılımlarda Avrupa Kalite Etiketi ve Ulusal Kalite Etiketi almış öğretmenlere öncelik tanımaktadır.

İrtibat Seminerleri (Contact Seminar): Bu tür seminerler iki ya da daha çok ülkeden öğretmenlerin katılımı ile gerçekleşir ve amaç katılımcı öğretmenlerin yüz yüze görüşüp ortaklık kurarak, proje başlatmalarıdır. Türkiye Ulusal Destek Servisi de senede bir ya da iki irtibat semineri düzenlemektedir.  

Yıllık Konferans: Yıllık konferans eTwinning kapsamında gerçekleşen en büyük yüz yüze organizasyondur. Her yıl Avrupa’nın farklı bir ülkesinde, tüm Avrupa ülkelerinden 500 civarında öğretmen, Ulusal Destek Servisleri, Mesleki Destek Servisi ve Avrupa Komisyonu’ndan yetkililerin katılımı ile gerçekleşir. Yıllık konferansta eTwinning Ödüllerini kazananlar duyurulur ve ödül alan proje sahipleri projelerini sergilerler. 

Online Eğitimler

eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi veya İl Koordinatörlerimiz tarafından düzenlenen çevrimiçi eğitimlere http://etwinningonline.eba.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

eTwinning kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden birisi de uluslararası çevrimiçi “Öğrenme Etkinlikleridir”. (Learning events

Öğrenme Etkinlikleri bir dizi konuda gerçekleştirilen kısa ve yoğun çevrimiçi etkinliklerdir. Bir uzman tarafından yönlendirilir ve Avrupa’daki öğretmenler arasında yapılan aktif çalışma ve tartışmayı kapsar.

Mesleki Gelişiminiz konusunda ilerlemek ve yeni insanlarla karşılaşmak ister misiniz? O zaman, Öğrenme Etkinlikleri, tam size göre!

Nasıl katılabilirsiniz? Her bir etkinlik için başvurular, etkinlik başlamadan yaklaşık bir hafta önce tüm kayıtlı eTwinning öğretmenlerine açılır. Söz konusu bağlantı, masaüstünüzde yer almaktadır; bu yüzden oturum açmanız ve çevrimiçi formu doldurmanız yeterli olacaktır. Henüz kaydolmadıysanız, şimdi kaydolun ve ardından Masaüstünüzdeki bağlantıyı takip edin.

Zaman zaman Merkezi Destek Servisi tarafından, il koordinatörleri gibi belli gruplara yönelik çevrimiçi seminerler de (Webinar) düzenlenmektedir.

Uluslararası bu faaliyetlerin duyurularına eTwinning Live ana sayfasındaki Mesleki Gelişim sekmesinden ulaşılabilir. 

Tüm bu ulusal düzeydeki faaliyetlerin duyurularına  eTwinningonline.eba.gov.tr  sayfasından ulaşılabilir. 

Merkezi Destek Servisi tarafından düzenlenen  öğrenme etkinlikleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Avrupa Okul Ağı Akademi tarafından düzenlenen eğitimlere ulaşmak için tıklayınız.