Sorularınız için : tretwinning@gmail.com
etwinning-ulusal-destek-servisleri-icin-isbasi-egitimi-11-15-mart-2024-tarihlerinde-ispanyada-gerceklestirildi

eTwinning Ulusal Destek Servisleri İçin İşbaşı Eğitimi 11-15 Mart 2024 tarihlerinde İspanya’da gerçekleştirildi.

Türkiye’de 8-12 Kasım 2022, İtalya’da 14-18 Mart 2023, Fransa’da 5-9 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen eTwinning İşbaşı Eğitim etkinliklerinin sonuncusu 11-15 Mart 2024 tarihlerinde İspanya’nın Madrid şehrinde gerçekleştirildi. Toplantıya;Türkiye ve İtalya’dan 3, Fransa’dan 2 Ulusal Destek Servisi üyesi katılım sağladı.

İspanya Ulusal Destek Servisi çalışma ofisi INTEF’te (National Institute of Educational Technologies and Teacher Training-Ulusal Eğitim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Enstitüsü) gerçekleştirilen etkinlik, INTEF Direktörü Julio Albalad Jimeno ve İspanya eTwinning Ulusal Destek Servisi koordinatörü Medina Bravo Carlos Javier’ın açış konuşmalarıı ile başladı. İspanya eğitim sistemi, eğitim teknolojilerinin kullanımı, öğrenci, öğretmen, okul, içerik istatistikleri gibi konularda kısa bir bilgi verdi. Sonrasında INTEF’te yer alan çalışma grupları ve ofisler yerinde ziyaret edildi. İspanya Eğitim Bakanlığı tarafından esnek öğrenme alanlarından oluşan sınıf aJulio Albalad Jimenolanı yerinde incelenerek her bir alanı deneyimleme imkânı sunan atölye gerçekleştirildi.

İspanya Ulusal Destek Servisi’nin her bir üyesi tarafından farklı günlerde dijital yeterlilikler ve eTwinning, pandemi sonrasında değişen öğrenci ve öğretmen istek, yeterlilikleri, eTwinning Kitleri ve kullanım alanları, eTwinning yıllık tema, Mesleki Gelişim, çevrim içi ve yüz yüze planlanan etkinlikler, gruplar ve moderasyon, eTwinning elçileri, katkıları, iş birlikleri ve çalışma yöntemleri, intranet ve yardım masası, staj imkânları ve bu konuda yürütülen çalışmalar, öğretmen onayları, kalite etiketi süreçleri, aktivite planı ve final raporu gibi konularda oturumlar düzenlendi. Bu konular üzerinde tartışma oturumları ile fikir alışverişi yapıldı.

Çalışma sürecinde İspanya Ulusal Destek Servisi ev sahipliğinde Erken Çocukluk Eğitim ve Bakım (EÇEB) alanındaki dijital yeterlikler konu başlığında çevrim içi bir toplantı gerçekleştirildi. Farklı ülkelerdeki okul öncesi alanında 26 öğretmenin katılım sağladığı bu toplantıda İtalya, Türkiye ve Fransa okul öncesi dijital beceriler konusunda ülkelerinde yapılan mevcut çalışmalar ve yapılacak planlamalar hakkında bilgi verdi.

Ayrıca bu etkinlikte eTwinning Okulu ünvanına sahip ilkokul düzeyinde eğitim öğretim işlerini yürüten CEIP Francisco Fatou ile lise düzeyinde eğitim öğretim faaliyetinde olan  IES Parque Lisboa okulları ziyaret edildi. İlkokulda proje materyalleri ile sınıf içi etkinlikler, öğrencilerin de yer aldığı proje sunumları gerçekleştirilirken okuldaki özel eğitim ve sosyal alanlar yerinde incelendi. IES Parque Lisboa da ise okulun, öğretmen ve öğrenci çalışma ortamları anlatılırken ERASMUS+ ve eTwinning alanında en başarılı okullardan biri olduğu vurgulandı. Öğrenciler tarafından 5 farklı eTwinning ve ERASMUS+ projeleri sunumu yapılırken Türkiye ve İtalya’nın da yer aldığı proje ortakları ile video konferans etkinliği gerçekleştirildi.

5 gün boyunca 4 farklı ülkenin eTwinning faaliyeti ve diğer dijital becerileri geliştiren projeleri hakkında sunum, tartışma, çevrim içi toplantı ve okul ziyaretiyle katılım sağladığı etkinlikler sonrasında işbaşı eğitim etkinliği tamamlandı.