Sorularınız için : tretwinning@gmail.com

eTwinning Plus

eTwinning Plus, eTwinning’in Avrupa’ya komşu olan ülkeler için oluşturulmuş olan bir uzantısıdır.

Avrupa’nın Komşuluk Politikası, 2004 yılında geliştirilmiştir ve Avrupa Birliği’ndeki ülkelerle yakın çevrede yer alan ülkeler arasındaki ilişkileri derinleştirmeyi amaçlamaktadır.

O zaman, hangi ülkeleri kapsamaktadır?

eTwinning Plus, Avrupa’ya komşu olan yedi ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkeler; Doğu Ortaklığı içinde yer alan Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve Avrupa Akdeniz Ortaklığı (EUROMED)’nın parçası olan Tunus ve Ürdün’dür. 

eTwinning’e daha fazla ülke dahil edilmesinin nedeni nedir?

eTwinning Plus, “insanlar arasındaki iletişimi” destekler ve bu, Komşuluk Politikası’nın temel amaçlarından biridir. eTwinning, Avrupa’daki okullar ve öğretmenler arasındaki irtibatın bu sürece katılan kişiler için inanılmaz derecede faydalı olduğunu göstermiştir– eğitim, toplumumuz için önemli bir yapı taşıdır ve Avrupa’nın yakın komşuları konumundaki insanlarla iletişim kurmak, kültürlerarası anlayışı ve dostluğu geliştirecektir. Bunun, bizler 21. yüzyılı şekillendirirken, karşılıklı saygı duygusunu doğurmasını ve bunu takiben de Avrupa’nın hemen yakınındaki komşularında istikrar sağlamasını umuyoruz.

Nasıl dahil olabilirim?

Bu gerçekten oldukça basit.  eTwinning portalda oturum açın. eTwinning Live profil sayfanızda “Düzenle” bölümüne giderek “İlgi Alanlarım”ı seçin. Burada “eTwinning Plus Projesine katılmak için müsaitim.” butonunu aktif hale getirin. Bu seçenek, “bir eTwinning Plus ortaklığı için uygun” olup olmadığınızı belirtmenize imkan sağlayacak.

Peki daha sonra neler oluyor?

Bir eTwinning Plus ortaklığı için uygun olduğunuzu belirttiğinizde, katılımcı ülkelerden öğretmenler bulabileceksiniz. Bir eTwinning Plus ülkesinden bir ortak bulursanız, mevcut bir projeye (mevcut proje ortaklarınızın onayıyla) veya yeni bir projeye katılması için davet edebilirsiniz.

eTwinning Plus okulları, kendi ülkelerinde destekleniyor mu?

Evet. Her bir eTwinning Plus ülkesi, bir Ortak Destek Ajansı (PSA)’nı görevlendirmiştir. Bu ajansın görevi, ülkelerinde eTwinning Plus’a katılmak üzere seçilmiş olan okullara ve öğretmenlere eğitim ve destek sağlamaktır.

4 Mart 2013 tarihinde pilot uygulama olarak başlatılan daha sonra eTwinning Plus ülkelerinin eTwinning’in tam bir parçası olmasıyla devam eden bu uygulama ile eTwinning Plus öğretmenlerini mevcut bir projenize katılması için davet edebilecek veya birlikte yeni bir proje kurabileceksiniz.  eTwinning Plus kapsamındaki ülkelerden bir öğretmen ile nasıl proje yapabileceğiniz aşağıdaki sunumda ayrıntılı biçimde anlatılmaktadır.

2 yıllık pilot uygulama aşamasından sonra; eTwinning Plus programı, 2015 yılında eTwinning topluluğunun tam bir parçası oldu ve altı ülkedeki öğretmenlere yolculuklarında daha ileri gitmeleri için yeni fırsatlar sunuldu. Bu öğretmenler, şimdi tüm mesleki gelişim fırsatlarına, Kalite Etiketlerine ve Avrupa eTwinning Ödüllerine katılabilir durumdadırlar.