Sorularınız için : tretwinning@gmail.com
etwinning-il-koordinatorleri-calistayi-ve-etwinning-bolgesel-konferansi-tamamlandi

eTwinning İl Koordinatörlerine Çalıştayı  3-5 Haziran 2021 tarihlerinde Antalya’da, eTwinning Bölgesel Çalıştayı ise 10-12 Haziran 2021 tarihlerinde Kayseri ‘de gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK il koordinatörleri çalıştayının ilk günü telekonferans ile bağlanırken, il koordinatörleri ve diğer eTwinning öğretmenlerinin salgın döneminde çalışmalarını takdir ettiğini ifade etmiştir: “Sizlerle yüzyüze olmayı umut ediyorum, sizlerin haberi olmasa da ben bir çok katıldığım toplantıda sizleri ve çalışmalarınızı örnek gösteriyorum, benim hayalimdeki proje biçimine, benim hayalimdeki işbirliğine, benim hayalimdeki ortak çalışmaya tam da büyük bir örneksiniz. 12 yıldır istikrarla ve her yıl üstüne koyarak devam ediyorsunuz. Sizler dijital içerikleri derslerinde kullanmaya, eğitim teknolojilerine entegre olmaya, uzaktan eğitime zaten hazır bir ekiptiniz. Emin olun bir çok ülke uzaktan eğitime adapte olamadı, yaş ortalaması yüksek bir çok Avrupa ülkesi bu konuda mesafe alamadı.  Müfredata entegre olmanız, proje tabanlı eğitimi desteklemeniz, yabancı dil eğitimine katkı sağlamanız çok dilli ve çok kültürlü bu platformda ülkemizi ilk sıraya yerleştirmeniz büyük bir başarı. Bu alana ne kadar yatırım yapılsa, ne kadar takdir edilse azdır. Eğitimde işbirliğini biz ne kadar sözlü olarak yaygınlaştırmak istesek başarılı olamayabiliriz, ancak sizler eTwinning ile başlatığınız bu işbirliği sürecini doğal olarak yürütüyor yaygınlaştırıyorsunuz. Ulusal değil uluslararası bir iletişim ve çocukların katkı sağlaması söz konusu.  Öğrenci yararına inanılmaz işler başarıyorsunuz. Siz salgın döneminin öncesinde de yaptığınız işleri salgın sürecinde de devam ettirmiş oldunuz. Sizler bu duruma zaten hazırdınız. Eğitim sistemi nereye evriliyor, nereye doğru gidiyor diye düşündüğümüzde eTwinning’e doğru değişiyor dönüşüyor diyebiliriz.  43 ülke içerisinde ülkemizi birinci yapan siz değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyor, YEĞİTEK bünyesinde görev yapan eTwinning çalışma sürecini kolaylaştıran, bu işin önünü açan, işbirliğiyle çalışan meslektaşlarıma da teşekkür ediyorum.  Bizim görevimiz de bu çalışmalara daha fazla zaman ayırmamız daha fazla ilgi göstermemiz gerekiyor bunun farkındayız. Sizler hiçbir mecburiyetiniz olmasa da gönüllülük esasıyla çalışıyorsunuz, 2023 vizyon belgesinde vurguladığımız bir çok çalışmayı zaten uyguluyorsunuz. Destek veren tüm yöneticilerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyor, yüz yüze bir araya geleceğimiz günleri umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

eTwinning Faaliyeti 2021 yılı çalışma planı kapsamında, 3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında eTwinning il koordinatörleri, eTwinning Öğretmen Akademisine destek veren Akademisyenler, eTwinning içerik geliştirme ekibi, Kalite Etiketi Değerlendirme Ekibi, eTwinning sosyal medya ekipleri ve eğitmenlerin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Çalıştayda eTwinning il koordinatörlerinin mevcut görev sorumluluklarına göre yeni iş bölümleri ve yeni teknolojik araçların kullanımına dair bilgi verilirken e-İçerik geliştirme ekibi tarafından yeni çevrimiçi eğitim planları ile MOOC tabanlı eğitimlerin konuşmacı ve konu dağılımları planlandı. Kalite Etiketi Destek Ekibi tarafından eTwinning projelerinin değerlendirilmesinde Turna Sistemi tanıtıldı. Sosyal Medya ekibi tarafından da eTwinning faaliyetinin yaygınlaştırma çalışmalarının üzerinde duruldu.

11-13 Haziran 2021 tarihlerinde ise Kayseri’de, Kayseri ve çevresindeki 6 ilden gelen eTwinning il koordinatörleri ve eTwinning projelerinde başarılı öğretmenler katılımı ile “Kayseri Bölgesel Çalıştay”ı gerçekleştirildi. YeğiTek Eğitim Teknolojilerini Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Mustafa Hakan BÜCÜK, Kayseri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemun AKMAN ve Adana, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Niğde, Kahramanmaraş ve Kayseri illerinden 130 öğretmenin katıldığı konferansta daha nitelikli projeler oluşturma, web 2.0 araçlarını daha etkili kullanma konusunda eğitimler verilmiştir. Küresel salgın sonrası önemi artan 21.Yüzyılda Eğitimde Dijital Dönüşüm ile Okulların Geliştirilmesi ve 2021 eTwinning teması olan Medya Okuryazarlığı ve Dezenformasyon başlıklarında sunumlar yer almıştır. Proje yürüten öğretmenler projeler kapsamında öğrencileri ile oluşturdukları proje ürünleri ve çıktılarını 20 ayrı stantta sergileme fırsatı bulmuşlardır. eTwinning faaliyetine katkı sağlayan öğretmenlerin bu konferansta edindikleri bilgi ve deneyimleri illerine ve okullarına döndüklerinde belirlenen yol haritası üzerinde diğer meslektaşlarıyla ve yöneticileriyle paylaşmaları beklenmektedir.